Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Turčianske KľačanyHľadať
 
 

História obce

Povojnová situácia v Kľačanoch

Politická situácia
V roku 1945 sa začínajú u ľudí prejavovať známky strachu z novej vojny, pretože nastali problémy pri príprave na mierovú konferenciu. V kronike sa spomína strach z atómovej bomby. Takisto sa na Slovensku začína politický boj medzi KSS a DS. Tento zápas vedie k tomu, že KSS si začína vynucovať pozornosť a poslušnosť, „do všetkého sa montuje" a preto oprávnene začínajú vznikať spory a osočovania. (V kronike je, bohužiaľ, vystrihnutá časť textu, v ktorej, podľa textu pred a po vystrihnutí, pravdepodobne kronikár kritizuje spôsoby KSS.)

Mládež sa organizuje do Zväzu československej mládeže, ktorého cieľom je „spolupracovať na výstavbe a povznesení našej drahovykúpenej vlasti."

Prvé výročie SNP usporiadal Národný výbor, zúčastnení sa klaňali pri hrobe neznámeho vojaka pochovaného v Dúbravách. Slávnostnú reč predniesol p. Jozef Ľupták, už predseda NV v Kľačanoch. Na súčasnom cintoríne sú pochovaní traja vojaci: p. Malata z Vrútok, p. Hodas z Rosiny a neznámy vojak. Rok 1946 začína poznámkou, že ČSR je vzorom pre ostatné štáty v Európe poznačené vojnou „vďaka pracovitosti obyvateľstva pri obnove republiky."

Banderovci
V roku 1947 sa v kronike objavuje zmienka o Banderovcoch. Bola to ukrajinská povstalecká armáda, ktorá robila teroristické výpady na územie Slovenska, pretože ich ruská armáda na Ukrajine a v Poľsku rozprášila. Nechceli ostať na Slovensku, ale dostať sa do Rakúska. Mala približne 6 000 chlapov. Do roku 1947 bolo ČSR od tejto skupiny očistené. Kľačiansky kronikár ešte pripomína, že v tejto skupine boli aj nespokojenci z Poľska a Nemecka. Ich veliteľ Burlag bol chytený v septembri na Jánošíkove (Lipovec). V boji proti Banderovcom boli „četníci a vojaci v mesiaci auguste ubytovaní i v obci Turčianske Kľačany s úlohou chrániť obec proti prepadom."

Rok 1948 znamená pre bežného občana rokom zavedenia lístkového a bodového systému. Znamenalo to, že vybraný tovar bol len na prídel. Tak napríklad mäso bolo len na lístky a aj to len pre ľudí v pracovnom procese. V tomto roku bola v obci založená vyživovacia komisia, ktorej predsedom sa stal Ján Kramár a členmi Andrej Sianta a Anna Berešová. Jej „cieľom bolo zabezpečiť správny výrub kontingentov, obilia, zemiakov, mäsa, vajec či mlieka."

V tomto ťažkom období po vojne sa nesmeli stavať domy, len opravovať tie, ktoré boli zničené po vojne.


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka