Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Turčianske KľačanyHľadať
 
 

História obce

Od prvopočiatku k prvej písomnej zmienke

Predstava kvalitného života pravdepodobne uchvátila aj prvých obyvateľov, ktorí sa už v 1. storočí pred Kristom na tomto území usídlili. Pamiatkou po ich činnosti je ešte i dnes identifikovateľné bývalé opevnené hradisko, ktoré sa nachádza v lokalite Hrádok a ktoré ľudia obývali približne dve storočia.

Slovania do Turca, teda aj do Turčianskych Kľačian, prichádzajú približne v 7. storočí po Kristovi a natrvalo sa tu usadzujú. Centrálnym hradiskom turčianskych Slovanov bol v tom čase Vyšehrad (na hranici južného Turca a severnej Hornej Nitry). V 10.-11. storočí sa začínajú venovať chovom koní, resp. kobýl pre veľmoža na Vyšehrade i na sučianskej Skale. Podľa tejto činnosti neskôr obec dostala aj názov odvodený od slovanského podstatného mena kläča čiže kobyla. Môžeme teda povedať, že naša obec je nepretržite obývaná tisíc rokov.

V 13. storočí bol chov koní a osobitne kobýl v Kľačanoch značne rozvinutý a špecializovaný. Okrem Kľačian sa kone pravdepodobne chovali aj v Konskom. Kone sa chovali prioritne na vojnové potreby krajiny, na doručovanie súrnych správ a posolstiev, ale aj ako hlavný dopravný prostriedok. Obyvateľstvo bolo pôvodne pohanské, kresťanstvo prijalo niekedy v 10. – 12. storočí a od 12. storočia cirkevne patrilo do Sučian.

Naša obec nikdy nebola samostatnou, pravdepodobne do roku 1337 patrila k Sučianskemu hradu. Majiteľmi tohto hradu bolo mnoho veľmožov či uhorských panovníkov, za ktorých spomenieme aspoň Matúša Čáka Trenčianskeho (1311 – 1313) či Magistra Donča, ktorý bol zvolenských županom (Turiec patril do Zvolenského komitátu, komitát je organizačná jednotka za účelom správy kráľovského majetku) a ktorý dal postaviť Sklabinský hrad, pod ktorého správu dal medzi rokmi 1339 až 1403 preradiť aj vtedajšie Kľačany. Z tejto doby, konkrétne z 19. júla 1374, pochádza aj prvá písomná zmienka nielen o našej obci, ale aj napr. o susednej obci Lipovec. Ide o list uhorského kráľa Ľudovíta I. svojim šľachticom z Košút (zaniknutej dediny pri Martine, dnes jedného zo sídlisk Martina), že nevyplatili dohodnutú finančnú čiastku žilinskému mešťanovi Vilusovi, za ktorú im predal dedičné richtárstvo (aj) v Kľačanoch.


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka