Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Turčianske KľačanyHľadať
 
 

História obce

Od Košútovcov po revolučné roky

Majitelia Sklabinského hradu a jeho priľahlých dedín, teda aj Kľačian, sa striedali veľmi často. Po Košútovcoch v rokoch 1403 – 1410 vlastnili Kľačany šľachtici zo Zlatých Moraviec, z Plášťoviec i z gemerskej Bátky. Od roku 1410 vlastnil hrad Sklabiňa turčiansky župan Andrej Balický. V r. 1469 sa hrad stal kráľovským majetkom.

V roku 1470 uhorský kráľ Matej Korvín daroval sklabinské panstvo svojmu pokladníkovi Jánovi Ernstovi. Ernstovci vlastnili hrad Sklabiňa i Kľačany do roku 1475. Ďalším známym majiteľom Sklabine sa v r. 1487 stal Ján Korvín, ľavoboček kráľa Mateja Korvína, ktorému toto panstvo daroval jeho otec. Po zmene na uhorskom tróne kráľ Vladislav dal Sklabinský hrad do vlastníctva Antonovi a Petrovi z Poku, no rok na to už Kľačany opäť patrili Jánovi Korvínovi, ktorý ich v r. 1495 daroval Štefanovi Zápoľskému. Od roku 1505 patril Sklabinský hrad Jánovi Zápoľskému.

Koncom 15. storočia Kľačany spustli, a tak Zápoľskí usadili na svoje panstvo niekoľko valašských rodín. V Kľačanoch sídlil aj valašský vojvoda sklabinského hradného panstva, o čom nám informujú urbárske záznamy z neskoršieho obdobia. Touto cestou sa na naše územie dostal chov oviec.

Uhorský kráľ Ferdinand I. dňa 15. júna 1527 listinou vydanou vo Viedni skonfiškoval Zápoľským Sklabiňu a daroval ju vernému slúžiacemu Františkovi I. Révaiovi, ktorého 1. mája 1528 slávnostne voviedli do tohto panstva. Révaiovci pochádzali zo Sriemskej stolice, ktorá sa nachádza v najvýchodnejšej časti Chorvátska, na hraniciach so Srbskom. Na Slovensko prišli pravdepodobne po bitke pri Moháči (29.8.1526, vojsko osmanského sultána Sulejmana porazilo vojsko uhorského kráľa Ľudovíta II. Jagelovského), kedy boli ich rodové majetky spustošené. F. Révai sa v službách kráľa osvedčil, preto bola kráľova odmena veľmi štedrá. František I. Révai sa zoznámil s reformačným prúdom, ktorý prenikal aj na Slovensko a aktívne sa oboznamoval s učením Martina Luthera i Filipa Melanchthona. S M. Lutherom bol v čulom písomnom, často mimoriadne konfrontačnom, styku. Bol to on, kto priviedol Turčiansku stolicu k protestantizmu. Zároveň si ako vzdelaný muž uvedomoval potrebu vzdelávania a začal u svojich synov, ktorí získali univerzitné vzdelanie. Révaiovci sa okrem iného zaslúžili i o rozšírenie reformácie v Turci, zakladanie škôl v celom Turci, a tým povzdvihnutie vzdelanosti a kultúrne povznesenie. Napríklad v r. 1651 obsahovala ich knižnica 321 kníh. Révaiovci zostali majiteľmi Sklabinského panstva až do roku 1848.

18. storočie v Kľačanoch je zastúpené zmienkou o rokoch 1782 – 1790, kedy pravdepodobne prišli do Kľačian prví preceptori (učitelia) a v tomto období pravdepodobne vznikla aj evanjelická cirkev sučianska, pod ktorú patrí aj evanjelická cirkev kľačianska.


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka