Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Turčianske KľačanyHľadať
 
 

História obce

Obdobie 2. svetovej vojny v Kľačanoch

8.9. 1938 bolo vyhlásené stanné právo, zvyšuje sa napätie. 23. 9. 1938 o 22,20 hod. bola vyhlásená všeobecná mobilizácia mužov do 40 roku z Kľačian odvádzajú Miloša Veterníka, Jozefa Kubisa, Jozefa Volnu, Andreja Kubisa Čabiaka, Andreja Chromčíka ml. a ďalších, spolu 60 vojakov. Občania veľmi pozorne sledujú vývoj situácie, vyhlásenie autonómie Slovenska, aj demobilizáciu, či nástup Jozefa Tisa na post prezidenta Slovenského štátu. Vplyvom vývoja politickej situácie v štáte 4. 12. 1938 vznikla ja Kľačanoch Hlinkova garda. Veliteľom sa stal Milan Blaho a mala 21 členov.

V roku 1939 sa všeobecná politická situácia premietla do obecnej politiky. Vznik Slovenského štátu 14. 3. 1939 Kľačanci privítali s nadšením: „Slovensko prežíva svoje najradostnejšie dni" – to je komentár kronikára. Kľačanci jasajú, že „po viac ako 1 000 rokoch" majú samostatné Slovensko. Zaujímavé sú aj komentáre k iným udalostiam v štáte. Tak napríklad vpád Maďarov na východné Slovensko Líška opisuje takto: „Prevratových pomerov v našom štáte využili naši „dobrí susedia" Maďari a...23.3. vtrhli na východné Slovensko." Obecná Hlinkova garda sa bojov nezúčastnila.
Mobilizácia pokračuje aj naďalej, 3. 9. sú povolaní všetci záložníci do 38 roku. Z Kľačian odchádza 28 chlapov, do konca októbra boli všetci doma.

Zvolenie Tisa sa prezidenta Slovenského štátu 26. 10. 1939 pán Líška komentuje: „Boh požehnaj jeho kroky." Jozef Tiso je obľúbeným politikom aj v Kľačanoch, keď prišiel 11. 5. 1940 do Sučian, Kľačanci ho boli radostne vítať. Politická situácia je ovplyvnená pričlenením Slovenska k paktu 3 veľmocí (Nemecko, Taliansko a Japonsko 24. 11. 1940). Kronikár poznamenal: „Sme dnes ako rovný medzi rovnými a toto nás napĺňa nielen oprávnenou hrdosťou, ale aj spokojnosťou."

Často bývalo kvôli vojnovému stavu tzv. úplné zatmenie, v našej obci bolo vyhlásené na 8. 4. 1940. Rok 1940 je v kronike v oblasti politických pomerov podrobne opísaný, kronikár stojí na strane Nemcov a postup Ruska do Európy označuje za „najväčšie nebezpečenstvo." Za zmienku stojí poznámka o uplatňovaní protižidovských norimberských zákonov, ktoré sa dotýkali aj našej obce. V apríli odchádza z Kľačian žid Samuel Kux s dcérou Jolanou a zaťom Andrejom Hoó, syn Ervín bol už v tomto období v „pracovnom tábore".

Na jar 1943 bola opäť zavedená Branná výchova od 6 do 50 rokov. V roku 1940 kronikár poznamenal k brannej výchove: „Pravda, občanom to nijako nechutilo a zvlášť starším to neišlo do hlavy, že oni ešte musia robiť – vpravo bok, vľavo bok a pod."

Ochotnícky divadelný krúžok (ODK) v Kľačanoch sa zúčastňuje na každoročných divadelných pretekoch. V roku 1940 sú v obci už dva krúžky, pridali sa hasiči, ktorých vedie uč. Líška a ODK vedie režisérka p. Líšková. Na okresných divadelných pretekoch získali 1. miesto hasiči s 2. dejstvom hry Čaj u pána senátora od Ivana Stodolu a 4. miesto ODK s 4. dejstvom hry Márnotratný syn od J. Hollého. Údajne mali mať lepšie umiestnenie, ale kvôli rečiam, že Kľačanci získali dve prvé miesta, porota odsunula ODK až na štvrté miesto. Medzi hercov, ktorí reprezentovali Kľačany patrili Jozef Kubis Čabiak, Andrej Vaňko, Emília Veterníková i Andrej Líška. „Divadelná práca je teda v našej obci rozvírená."

Cez prázdniny bol ODK v Slovenskom rozhlase na nahrávaní s hrou Kubo pod režijnou taktovkou Martina Hollého. Členmi výpravy boli Ján Kubis Čabiak, Zuzana Kubisová, Žofia Lamošová, Andrej Líška, Jozef Chromčík, Miloš a Emília Veterníkovci, Emil Kramár, Anna Kobzáková, Rudolf Korda, učiteľ Jozef Kubis Čabiak a Andrej Miľanec. Na ochotníckych pretekoch v Slovenskom rozhlase získali 1. miesto. V tomto roku, bohužiaľ, odchádza p. Líška z Kľačian a na učiteľské miesto, a taktiež do divadelného krúžku, prichádza pán Rudolf Korda spolu s pomocnou učiteľkou Elenou Žilkovou. Divadelný život funguje aj v ťažkom vojnovom období, najmä na Silvestra sú divadelné predstavenia očakávané a hojne navštevované. V hanbe neostávajú ani predstavenia na Fašiangy, slávnosti na štátne sviatky a pre deti sú dôležité vystúpenia na Mikuláša i na Vianoce.


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka