Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Turčianske KľačanyHľadať
 
 

História obce

50. roky v Turčianskych Kľačanoch

50. roky sú obdobím silne ovplyvneným udalosťami po roku 1948. Znárodňovanie v našej obci spočívalo najmä vo vstupe gazdov do družstva. Štátna politická propaganda síce vplývala na každodenný život, no nie každý gazda vstupoval do družstva s nadšením. Boli aj takí, ktorí vôbec nevstúpili do družstva a často kvôli tomu mali veľké spoločenské i politické problémy. Inak chlapi robili väčšinou na Vrútkach pri železnici, ženy sa starali o deti a o domácnosť (tkali, siali, starali sa o gazdovstvo). Často skončili len ľudovú školu, prípadne pár ročníkov meštianskej školy, po ktorej odchádzali do učenia.

Rodinný život bol podriadený rozhodnutiam otca ako hlavy rodiny a prísne sa dodržiavali rodinné zvyky a pravidlá. Jedným zo základným pravidiel bolo, že pri delení majetku dostávali chlapci vždy väčší diel, pretože sa predpokladalo, že dievča sa dobre vydá a získa majetok manžela. Chlapci dostávali aj podiel v hore.

Po založení družstva (prvé vzniklo v roku 1950 a druhé 20.2.1960) sa stalo povinnosťou odvádzanie kontingentu. Kontingent bola vopred zákonom stanovená povinná odvodová dávka z nagazdovaného majetku. 1. družstvo bolo umiestnené u Veterníkov – Vozíkov na Záhumní (u dnešných Bellov), kde bol aj salaš, neskôr tam boli aj svine či umelé hnojivá. Zvieratá sa odvádzali podľa veľkosti vlastníctva pôdy. Tak napríklad podľa informácií p. Boženy Veterníkovej st., jej otec z vlastníctva 4 hektárov každoročne odvádzal 90 kg bravčového mäsa, 150 kg hovädzieho mäsa, 20 q zemiakov, 400 vajec, 300 l mlieka, z jedného prasaťa 10 kg masti a vrece strukovín (fazule). Kontrolovala sa aj hustota mlieka, pretože gazdovia, ktorí nemali mlieka ani pre vlastné deti, sa snažili mlieko riediť, a tým ušetriť. Kontrolóri bývali vždy cudzí ľudia, aby sa predchádzalo korupcii. Mlieko po dedine chodili zberať p. Baruniková s p. Gallovou Valériou. Veľmi často sa stávalo, že gazdovia chodili kupovať chýbajúce potraviny, aby mohli splniť kontingentnú dávku.

Všetok kontingent išiel do obchodov, tovar bol na prídelové lístky. Prirodzene začalo dochádzať k šmeline a falzifikácii prídelových lístkov.

Samozrejme, že v krajine fungoval aj voľný predaj potravín a spotrebného tovaru. No trojkilový chlieb vo voľnom predaji stál 50 Kčs, ale na prídelové lístky stál 12 Kčs. Takže rodina si rozmyslela, čo ako nutne potrebuje.

Kanál
Stavebné práce na derivačnom kanáli Krpeľany – Sučany – Lipovec sa začali v roku 1952 v Krpeľanoch. Na ňom so postavené tri vodné elektrárne, a to v Krpeľanoch, Sučanocvh a na Lipovci. Celý derivačný kanál je súčasťou tzv. Vážskej kaskády (systém vodných priehrad a vodných elektrární), ktorá sa začína Liptovskou Marou a končí v Maduniciach, je koncipovaná tak, aby regulovala prietok vody v rieke Váh a zvládla aj 100ročnú vodu, ktorá sa môže vyskytnúť pri záplavách. Celá Vážska kaskáda má 22 vodných elektrární. Derivačný kanál, u nás známy len ako kanál bol v katastri našej obce v roku 1959 bol už vykopaný a v roku 1960 bol už napustený.

Keďže koryto kanála malo prechádzať cez intravilán obce, ktorý bol zastavaný, museli domy padnúť za obeť tejto výnimočnej stavbe. A tak prišli Turčianske Kľačany o miestnu časť Habeš, v ktorej bývalo niekoľko rodín. Haneshovci, Czinegovci, Giertovci a Geľanovci dostali domy od Váhostavu, ktorý túto stavbu realizoval, ostaní dostali pozemky a peniaze na individuálnu výstavbu.

Organizácie
V obci fungujú v roku 1955:

Športový klub Sokol, vedúci Ján Lettrich

Požiarny zbor, vedúci Ján Jankovič

Pionieri, vedúca Margita Podhorská

SČSP, vedúci Ján Kramár

Výbor žien, vedúca Veterníková Irena

ČSM, vedúca Gallová Magda

DO KSS, vedúci Vaňko Ján


 

dnes je: 23.9.2019

meniny má: Zdenka

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka